W świetle żył zarówno powierzchownych, jak i głębokich, znajdują się zastawki, które pozwalają na przepływ krwi tylko w jednym kierunku, uniemożliwiając jej cofanie się. Ich działanie można porównać do zastawek wentyli w dętkach lub materacach dmuchanych, które nie dopuszczają do ucieczki wdmuchiwanego powietrza. W warunkach prawidłowych przepływ krwi odbywa się głównie z układu powierzchownego do głębokiego, a następnie w kierunku serca.
Żylakami określa się wydłużenie i poszerzenie żyły, w wyniku którego uzyskuje ona kręty przebieg. Tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na nogach. Dzieje się tak, ponieważ stanie i chodzenie w pozycji wyprostowanej zwiększa ciśnienie w żyłach dolnej części ciała.
Jeśli zastawki znajdujące się w żyłach osłabną lub zostaną uszkodzone, krew może płynąć wstecz i gromadzić się w żyle, powodując ostatecznie jej obrzęk i powiększenie (żylaki). Pewne rzeczy mogą zwiększyć szanse na rozwój żylaków, na przykład obciążony wywiad rodzinny w kierunku tego schorzenia, czy nadwaga/otyłość. Istotną przyczyną choroby żył jest też wykonywanie pracy wymagającej długich okresów stania, a ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Statystycznie choroba niewydolności żylnej częściej dotyka kobiet.
Żylaki mogą być niebieskie lub ciemnofioletowe, bywają grudkowate, wybrzuszone lub skręcone. Często dają uczucie bolących i ciężkich nóg, a także powodują obrzęki stóp i wokół kostek. Skóra w obrębie żylaków jest natomiast sucha, swędząca i cienka. Duży dyskomfort powoduje objaw pieczenia, pulsowania, oraz skurczu. Stanowi to istotny powód unikania aktywności fizycznej, co niestety jeszcze bardziej wzmaga chorobę.
Skleroterapia to niechirurgiczna metoda leczenia chorób żył. Polega ona na tym, że lekarz za pomocą bardzo cienkiej igły wstrzykuje do chorobowo zmienionych żył specjalny roztwór (substancję obliterującą), który powoduje ich natychmiastowe obkurczenie. Następnie ściana żyły ulega zmianom zapalnym, a poddawany zabiegowi odcinek żyły staje się niedrożny i ostatecznie jako niepotrzebny zostaje wchłonięty przez organizm. Zabieg może być z powodzeniem stosowany również do zamykania większych żylaków, wtedy jednak zamiast płynu stosuje się piankę ze środka obliterującego, co pozwala na dłuższy kontakt preparatu ze ścianą żyły.
Najnowszą, bezpieczną i skuteczną techniką skleroterapii, jest ScleroSafeTM. Metoda ta pozwala na jednoczasową aspirację krwi i podanie sklerozantu, co umożliwia zastosowanie mniejszej ilości środka obliterującego, znacznie redukując ryzyko przebarwień i nadmiernych odczynów zapalnych.
Podsumowując, pragniemy zauważyć, że metoda ScleroSafeTM posiada szereg cech i zalet w porównaniu z opisaną powyżej, standardową skleroterapią. Przede wszystkim zabieg jest mało inwazyjny, nie wymaga znieczulenia ogólnego ani tumescencyjnego, gdyż do wykonania go wystarczy pojedyncze nakłucie. Ponadto ryzyko powikłań jest minimalne – brak zakrzepów czy przebarwień na skórze. Dodatkową zaletą tej metody jest umożliwienie skrócenia skleroterapii do jednej sesji, zamiast 3-4 (w przypadku klasycznej techniki), ze względu na użycie bardzo niewielkiej ilości środka.
Copyright © 2022 ScleroSafe. Wdrożenie strony internetowe Opole