Niestety, często dzieje się tak, że podczas ciąży pojawiają się na kończynach dolnych tzw. pajączki, a czasem wręcz wyraźne, sporych rozmiarów, żylaki.
Na szczęście, w wielu przypadkach żylaki po ciąży cofają się. Jeśli jednak już raz się pojawiły, istnieje ryzyko nawrotu. Wówczas nie powinno się ich lekceważyć i warto skonsultować problem z lekarzem specjalistą – flebologiem lub chirurgiem naczyniowym.
Żylaki to poszerzone, wypukłe żyły, o średnicy powyżej 3 mm. Znajdują się tuż przy powierzchni skóry. Rozwijają się głównie w kończynach dolnych i dla wielu osób fakt, że są widoczne, staje się problemem kosmetycznym. Jednak należy pamiętać, że pomimo braku widocznych, poszerzonych żył, mogą być one chore (niewydolne) i umiejscowione głębiej. Wówczas stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Co może na to wskazywać? Uczucie ciężkości nóg, ich bolesność, skurcze, świąd skóry, obrzęki. Jeśli obserwujesz, że Twoje nogi w okolicach łydki i kostki stają się pod koniec dnia opuchnięte, warto sprawdzić stan swoich żył u lekarza specjalisty.
Żylaki w czasie ciąży powstają w wyniku ucisku powiększającej się macicy na naczynia żylne w miednicy. Krew nie może prawidłowo krążyć, a zastawki żylne, które w normalnych warunkach transportują krew do serca, przestają się domykać. To powoduje, że krew cofa się i zalega w żyłach, rozszerzając je i tworząc zgrubienia oraz pajączki.
Ponadto, wzrastający poziom progesteronu w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył.
Prawdopodobieństwo żylaków w ciąży jest wyższe, jeśli pojawiły się one u matki, czy babki. Wraz z kolejną ciążą oraz wiekiem ryzyko ich powstania również wzrasta. Nadwaga, ciąża bliźniacza oraz długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej to kolejne czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków.
Można zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków podczas ciąży poprzez:
Większość przypadków żylaków ciążowych nie jest groźna. W razie potrzeby leczenie można zazwyczaj odłożyć na czas po urodzeniu dziecka.
Jednak u niewielkiego odsetka osób z żylakami powstają zakrzepy krwi w pobliżu powierzchni skóry (zakrzepica żył powierzchownych). Kiedy rozwija się ten rodzaj zakrzepu, żyła może wydawać się twarda, a obszar wokół niej może stać się czerwony, gorący, tkliwy lub bolesny.
Jeśli pojawi się taki problem, warto skonsultować się z lekarzem. Czasami dochodzi do stanu zapalnego w obrębie żyły. W takim przypadku może się rozwinąć gorączka lub dreszcze i konieczna jest terapia antybiotykami.
Czasami zakrzepica może rozwinąć się w żyłach głębokich. Wówczas jest to naprawdę niebezpieczne, i stanowi zagrożenie dla życia. Na większe ryzyko powstania zakrzepicy żył głębokich są narażone te ciężarne, u których wcześniej miały miejsce epizody zakrzepowo-zatorowe.
W czasie ciąży oraz po porodzie wskazane jest noszenie pończoch uciskowych oraz regularna aktywność fizyczna. Ta przypadłość zazwyczaj mija w ciągu trzech do czterech miesięcy od rozwiązania. Jeśli jednak żylaki utrzymują się po upływie roku od porodu, warto rozważyć poddanie się prostemu, mało inwazyjnemu zabiegowi usuwania żylaków.
Copyright © 2022 ScleroSafe. Wdrożenie strony internetowe Opole