Żylaki nóg należą do przewlekłych chorób żył. Powstają w wyniku osłabienia ściany naczyń
i utraty ich elastyczności oraz wady zastawek, które odpowiadają za sprawny przepływ krwi, albo
w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach, przez co są rozciągane. Mają wygląd poszerzonych niebieskich żył, które układają się w sieć rozgałęzionych nitek, kłębów lub splotów. W miejscu powstania na ogół powodują uwypuklenie skóry.
Do najczęstszych objawów należą bolesne skurcze mięśni nóg, szczególnie nocą, uczucie „ciężkich nóg”, obrzęki, czy świąd skóry w okolicy żylaków. Na skórze pojawiają się pękające naczynka, przebarwienia i widoczne pod skórą kręte żyły.
Profilaktyka żylaków jest bardzo ważna. Oprócz metod operacyjnych, do zapobiegania żylakom możemy się przyczynić przez zmianę stylu życia i wprowadzenie kilku istotnych elementów.
Jedną z ważniejszych zasad, to prowadzenie aktywnego trybu życia. Ćwiczenia fizyczne, ruch usprawniają krążenie i przepływ krwi żylnej. Jeśli nie uprawiamy sportu regularnie, zbawienne będą codzienne spacery, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach. 20-30 minut dziennie wystarczy, aby wzmocnić kondycję naczyń krwionośnych i całego organizmu. Powinniśmy zadbać także o prawidłową masę ciała. Nadprogramowe kilogramy stanowią dodatkowe obciążenie, z którymi muszą zmierzyć się nasze naczynia krwionośne.
Natomiast jeśli wykonujemy pracę siedzącą lub w pozycji stojącej, warto co jakiś czas przespacerować się po biurze, poruszać palcami u nóg, napiąć mięśnie łydek. Należy starać się siedzieć w prawidłowej pozycji, nie krzyżując nóg.
Bardzo ważną kwestią jest obuwie. Nośmy odpowiednie buty, najlepiej na małym, stabilnym obcasie. Zrezygnujmy ze szpilek, ewentualnie zostawmy je na specjalne okazje, ale nie zakładajmy ich na 8-10 godzin.
Wybierajmy skarpety bezuciskowe, z naturalnych materiałów. Warto zastanowić się również nad specjalnymi rajstopami lub pończochami przeciwżylakowymi. Prawidłowo dobrane rajstopy uciskowe pomogą zmniejszyć obrzęk nóg, przesuną część krwi żylnej do krążenia centralnego, poprawią wydolność pompy mięśniowej wypychającej krew z żył, zwiększą prędkość przepływu krwi w drobnych kapilarach skóry, poprawią drenaż limfatyczny. Jeśli wybieramy się w daleką podróż samolotem, lub wykonujemy przez wiele godzin naszą pracę w pozycji stojącej, warto zaopatrzyć się w medyczne wyroby kompresyjne. Czy może sobie pomóc także nie robiąc nic? Oczywiście!
Podczas odpoczywania w pozycji leżącej unośmy nogi do góry. Możemy podeprzeć je np. o poduszkę. Dodatkowo, jeżeli wykonamy kilka ruchów stopami tym lepiej!
Jeśli zaś chodzi o to ,co jest przeciwwskazane, to unikanie długich gorących kąpieli i sauny. Wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zaleganie krwi.
Najnowszą i skuteczną metodą w leczeniu żylaków nóg, która ma wiele zalet, jest technika ScleroSafeTM. Zabieg z użyciem ScleroSafeTM można wykonać ambulatoryjnie w ciągu kilku minut. Procedura pozwala na szybkie i skuteczne zamknięcie niewydolnych żył kończyn dolnych i znacząco ogranicza powikłania związane z „klasyczną” skleroterapią, jakimi są m.in. przebarwienia i nadmierne odczyny zapalne. Metoda posiada wiele kluczowych korzyści. Jest m.in. szybka i bezbolesna (bez konieczności podania znieczulenia), a jej efekty widać natychmiast. Ponadto, niesie za sobą minimalne ryzyko powikłań.
Copyright © 2022 ScleroSafe. Wdrożenie strony internetowe Opole